glennda12123 glennda12123
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

What is the empirical formula for a compound that contains 0.0134 g of iron, 0.00769 g of
sulfur and 0.0115 g of oxygen?

Respuesta :

dms10089 dms10089
  • 08-05-2020

Answer:

The molar ratios are Fe:S:O. = 1:1:3 . The empirical formula is FeSO3

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which period was the “golden age of dinosaurs”? a. the Triassic Period b. the Jurassic Period c. the Cretaceous Period d. the Tyrannosaurus Period
What is 1997 from 2014????????????
What is 0.05 percent of 6.5?
what does etymology study?
what does etymology study?
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
Differences between DNA and RNA include which of the following? (1) RNA consists of one nucleotide chain. (2) RNA contains the nitrogen base uracil instead of t
least number that has 2, 3, 4, as factors
Why were people from Africa brought to Georgia?
What were some events/things that caused the Great Depression?