asiakwheeler asiakwheeler
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

How much power is used by a 6.0-V flashlight battery that draws 0.5 A of current

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:

Power=3watts

Explanation:

Current=0.5A

Voltage=6v

Power=current x voltage

Power=0.5 x 6

Power=3watts

Answer Link

Otras preguntas

Write the expression 7x^10 + 6x^5 + 5 in quadratic form. a 7x P) + 6x +5 7x10 + 6(x+0 x 6. 7(x)* +6x? +5 7720 + 6(220)2 = 5
As a woman, marie curie was not allowed to get her doctorate in science in her home country so she accomplished this in ___.
What is a characteristic of weight <br />I need it please answer it​
Why the temperature remains constant during the change of state?​
I neeed help plz If u know history plz solve?
Write sentences that completely describe each of the chemical reactions shown in these skeleton equations. 11.1
The table below represents a linear function f(x) and the equation represents a function g(x): x f(x) −1 −7 0 −1 1 5 g(x) g(x) = 5x − 4 Part A: Write a sentence
(a + b - c)(a + b + c)
What is the term generally used to describe the way you present yourself to others? (fill in the blank)
What verbal expression is the same as the algebraic expression below? 8 - 3x Question 4 options: a three times a number minus eight b three minus eight times a