mizedustin mizedustin
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

A runner finishes the first 10,000 meters of a race in 24 minutes. What is the runner’s speed?

Respuesta :

spyunmooseable spyunmooseable
  • 01-05-2020

Answer:

if im correct 416.666 meters a minute

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 206.047 in word and expanded form?
how do I round off 248,739 to the nearest hundred?
How do we solve an equation by factoring?Problems such as x² - 9 = 0 and x²  + 13x = -36.
How do I simplify 9/243
Spain has coastline on which of the following sides?a.northernc.southernb.easternd.all of the above
Which event in history is seen by many people as the beginning of the Great Depression?
how to solve 3/4 = 8/x-1
what is 18 24ths as a fraction when simplifying to its lowest terms?
What is 9605.327 rounded to the nearest ten
If there are 36 performers in a dance recital. The ratio of men to women is 2:7. How many men are in the dance recital ?