lukaslevine05 lukaslevine05
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A person performs 300 j of work over the course of 60 seconds how much power they did required

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:power=50watts

Explanation:

Work=300j

time=60seconds

power=work ➗ time

Power=300 ➗ 60

Power=50watts

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the last digit in 3,500.45
Citrate can react asymmetrically in the citric acid cycle because the enzyme aconitase?
MN =7. Find AB. 3.5 10.5 14
Empareja las palabras con la frase correcta. Match the words with the correct phrase. Match the term. 1. La exploración espacial 2. Canadá, España, los Estados
if this graph of f(x)=a^(x+g) +k then; A. the domain is (h,∞) and the range is (-∞,∞) B. the domain is (-∞,∞) and the range is (h,∞) C. the domain is (h,∞) and
Which of the following does NOT apply to the Democratic - Republican Party? A. Believed in strong state government B. Thomas Jefferson was a member C. Largely s
Glycogen is defined as a storage form of glucose, manufactured and stored in the body’s?
What is the value of the expression shown below? 8 + (7 + 1)2 + 4 07 9 021 24
A movement along the phillips curve shows that the unemployment rate and inflation rate are.
What beat frequencies are possible with tuning forks of frequencies 255, 258, and 260 hz ?