sophoniebaptiste sophoniebaptiste
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

the velocity of sound in a certain medium is 1000 m/s. If sound wave has a frequency of 500 Hz, the wavelength would be _.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:2meter

Explanation:

Velocity=1000m/s

Frequency=500Hz

wavelength=velocity ➗ frequency

Wavelength=1000 ➗ 500

Wavelength=2meter

Answer Link

Otras preguntas

are cartoonist is painting on a canvas that is 15 cm wide how wide is the canvas in inches​
in a prokaryotic cells most ribosomes are
How do researchers investigate ideas and principles about nature? A. by using the scientific process to study their surroundings B. by taking classes taug
Six men completed a task in 24 hrs and 48 min. How long, in hours and minutes, would it take four men to complete the same task?
HELPPPP 15 POINTS!!! I need an answer fast
What is the explicit formula for this geometric sequence 64, 16, 4, 1
What is ethnic cleansing
what cause a person with PTSD to kill someone
Need help with history
Insurance that adds an extra layer of protection for liabilities not covered by your other policies is known as a. umbrella coverage. b. multilayered covera