cev23046 cev23046
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

How many molecules are in 5.50 grams of AgNO3?

Respuesta :

emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

No of molcules(N)= 1.98×10^22

Explanation:

m=5.5, Mm= 167, NA= 6.02×10^23

Moles(n)= m/M= N/NA

5.5/167 = N/6.02×10^23

SIMPLIFY

N=1.98×10^22molecules

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would provide a counterexample to the claim that all swans are white? red swan white blackbird
which measuring tool should be used to measure the diameter of a soda can?
please give reason I need it please please please
how are the short-run consequences of price ceilings on bread magnified in the long run?
Is this a sentence fragment (is this a wrong(incomplete) sentence? We trekked up the mountain with thirty-pound packs on our backs.
How many 5/8 does it take to make 15/4?
PLEASEEEEEEEEEE I NEEEEEEDDDDD HEEEEEELPPP!!!! :(
Write an explicit formula for an , the nth term of the sequence 29, 19, 9, ....
I'm doing Big Ideas Geometry and the question is, "Find the distance between a(-4,-8) and b(-1,4). Could you please show your work? Will give you all the points
The domain of all linear functions is (−[infinity],[infinity]). True False