blakecool05
blakecool05 blakecool05
  • 04-05-2020
  • Physics
contestada

what force is required to accelerate a 1,100 kg car to 0.5 meters squared

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 06-05-2020

Answer:550N

Explanation:

mass=1100kg

Acceleration=0.5m/s^2

Force=mass x acceleration

Force=1100 x 0.5

Force=550N

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER!!!!!!!!!!! SIMPLE MATH PROBLEM PLEASE
the _ of an element is the average mass of an element naturally occurring atom, or isotopes,taking into account the _ of each isotopes​
Find the number z, if 1 4/11 of z is 45. pls help!
Explain two eating disorders and the consequences as well as avenues for help.
Deduce the firstequation of motion matematical method​
The boys have taken the money. Please run after ​
All are primary aspects of Western culture that author Margaret J. Wheatley believes are responsible for management except _____ . competition a mechanistic wor
drag the dot (-5,-9),amd then select its location on the coordinate plane .​
Define one joule heat.​
My buddy and I have just finished a dive to 15 metres/50 feet for 60 minutes. We want to return to the same site and depth and stay another 60 minutes. We can _