amckeever7
amckeever7 amckeever7
  • 05-05-2020
  • Chemistry
contestada

How much energy is required to melt 76.941g of ice

Respuesta :

kaitlinkisner kaitlinkisner
  • 07-05-2020

Answer:

Q=25.7 Kj

Explanation:

76.941 g H2O*1 mol/18.016= 4.27 Mol H20

(4.27 Mol H2O)(6.009 Kj/Mol)

Q=25.7 Kj

Answer Link

Otras preguntas

The interest that Paula earns on her investment is given by the equation l = 36t where t is the time in years that her money is invested. She makes a table to d
The Roth family has liquid assets of $10,000, use assets of $150,000 and investment assets of $34,000. They also have liabilities totaling $108,000. If their to
what is the lcm of 9 12 and 18
Water boils at a higher temperature than a non-polar solvent like ether because... A. a large amount of energy is released when water dissociates into oppositel
What organization did the United States employ during the Cold War to work covertly in communist countries?
As a good American citizen, it is important to respect the diversity of this country. Unfortunately, discrimination has been an ongoing struggle for centuries.
an atomic mass unit is equal to
what does a degree of longitude equal in kilometers at the equator
list the steps of how to solve: 7(6) ÷ 5 4^2
if the temperature is cool outside, the skin tends to in response