valentinaeastman3 valentinaeastman3
  • 01-06-2020
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of 10g of carbon in a 500L solution?

Respuesta :

adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 07-06-2020

Answer:

Molarity is the number of moles in a liter of a substance.

Molarity= Mole/volume

Mass= 10g

Molar mass of Carbon=12g

To calculate the mole we use the formula: mole= mass/molar mass

Mole = 10g/12g

Mole = 0.83

Molarity= 0.83/500 =0.0017moles per liter

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is NOT one of the functions of a colon?
Subtract. (-8k^2+6k–3)–(8k^3+k–6)
What is one example of prose?
What trait does karana's adopting rontu represent island of the blue dolphins?
What part of speech is calmly?
What is the opposite or -1??
Fix the sentence the groom make a toast at the wedding
Why is depression so common in teens? from an evolutionary standpoint wouldn't it have been evolved out? especially when it so often leads to suicide or self ha
Which one of these passages best expresses the meaning of elation? a loss of individuality, a violation of human nature, an unnatural act Swept off my feet, I f
Is my answer C? The zoot suit riots in Los Angeles revealed which of the following? the failure of the Congress of Racial Equality to achieve its goals the in