1394824 1394824
  • 02-06-2020
  • Physics
contestada

How much time is needed to push a 5,000 N car 50 meters if you are using a machine with a power of 4,500 W?

Respuesta :

skylerromanello skylerromanello
  • 03-06-2020

Answer:

55.56

Explanation:

5000N * 50 = 250000/4500= 55.55555555 or 55.56

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about Zeus is FALSE?
A lifeguard jumped into the ocean to save a drowning person, but he wound up needing to be rescued himself.
perform base pairing for the following strand of DNA-TACGGTACCGGA
dave and his sister picked out two pumpkin at the pumpkin patch. the pumpkins cost $0.47 per pound. david's pumpkin weighed 13.24 pounds and his sister's pumpki
Which of these are the intercepts of the graph of y = 3x – 12?
In Leaves of Grass, the primary hero is _______________.
Solve the equation. Round the answer to the nearest tenth. 2.3w = 5.8 Question 4 options: w ≈ 2.5 w ≈ 2.4 w ≈ 0.4 w ≈ 0.3
which side fired the shot heard around the world
Write the equation of a line with a slope of 4 and a y-intercept of -3
What does the dog in the image above represent