princessriah679 princessriah679
  • 04-06-2020
  • Chemistry
contestada

if a car of 2 kg mass has a force of 8 Newtons exerted on it what is it’s acceleration
a) 16 m/s^2
b) 4 m/s^2
c) 0.25 m/s^2

Respuesta :

ava2002
ava2002 ava2002
  • 04-06-2020

Answer:

b) 4m/s^2

Explanation:

F=ma

F=8N

m=2kg

a=?

a=F÷m

8/2=4

acceleration=4m/s²

Answer Link

Otras preguntas

Read what henry ford said in 1907 about his hopes for the model t
Read the excerpt from Act III of Hamlet. And melt in her own fire: proclaim no shame When the compulsive ardour gives the charge, Since frost itself as active
Which of the following is the radical expression of a 5/7
How to do the problem
According to the clayton act, persons are not allowed to serve as the director on more than __________ board(s) in the same industry.
Help me find the answer for this problem, please.
Write the quadratic function with the following transformations: vertical shrink by 3, left 4, down 9.
Question 8 (4 points) Question 8 Unsaved Plessey vs. Ferguson codified: 1)Segregation 2)Separate can be equal 3)Both a and b 4)None of the above
Organisms that cannot interbreed can be the same species. True False
Write a paragraph describing your thoughts on HTML