kaywatson214 kaywatson214
  • 04-06-2020
  • Physics
contestada

If the mass of an object is 100kg and the acceleration due to gravity is 9.8m/s^2 what is the weight of the object

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 04-06-2020

Answer:

981 N

Explanation:

recall that weight = mass x acceleration due to gravity = mg

given that m = 100 kg and g = 9.81 m/s²

weight = mg = 100 x 9.18 = 981 N

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
PLEASE HELP I GIVE THANKS
simplify(-8) exponent 2
Jackie buys a basket for $6, 2 pounds of apples for $3.50 per pound, and 2 pounds of oranges for $3.50 each per pound. The tax for the whole purchase is $1.
Who was the 33 president of the United states?
what is the solution to 3!
How did Ruth and Naomi set an example for other Hebrews
Emily needs to buy fabric to make curtain panels for her windows. Each panel will be 4 feet long and 1/2 foot wide. Each piece of fabric that she can buy is 4 f
What issues led to the revolts in South America? social injustice slavery emigration economic restrictions
write 7340 in standard for