eieyoub eieyoub
  • 01-09-2016
  • Chemistry
contestada

A car traveling with constant speed travels 150 km in 7200 s. What is the speed of the car?

Respuesta :

ash210 ash210
  • 01-09-2016
speed =distance/time
speed =150km/7200s
speed =0.0208333 km/s
so your answer is 0.0208333
Answer Link

Otras preguntas

How can 12×50 help you find 12×49
A community in which people mostly grow crops
graph and solve the system Y=-3x+3 Y=2x-7
What is this paragraph topic sentence? In 1867, the United States bought Alaska from russia for about $7 million. Many Americans thought it was a foolish purcha
____ is often a major design element in art forms such as ceramics, basketry, jewelry, and stained glass.
If 0.35 m of ammonia solution has a ph of 9.15, what is the h+ concentration of the solution?
in Gardner’s Grendel, how does Grendel classify humans?
Vincent has cut three pieces of rope to complete a science project. two pieces are of equal length. the third piece is one-quarter the length of each of the oth
The body system that most influences your blood pressure is the
Help please!!! Q: A manufacturing company finds that 0.0019 of the light bulbs it makes are defective. Write this as a percent.