Ackussinglake63 Ackussinglake63
  • 02-07-2020
  • Chemistry
contestada

An 8.5 mL sample of gasoline has a mass of .75 g. What is the density of the gasoline?

Respuesta :

Busiyijide Busiyijide
  • 02-07-2020

Answer:

density = 8.824g/mL

Explanation:

given

mass = 75g

volume = 8.5mL

density = mass/volume

density = 75g/8.5mL

density = 8.824g/mL

Answer Link
keertankhemani007
keertankhemani007 keertankhemani007
  • 02-07-2020

Answer:0.088g/ml

Explanation:

Density=mass/volume

d=0.75g/8.5ml

d=0.088g/ml

Answer Link

Otras preguntas

A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
Does the depth of a pan affect how water freezes?
When was World War I?
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
What is the numerator or denominator of 4/5
What is two thirds minus six thirds
Can u paraphrase the quote ”let things take their course”
.is a pot holder a conductor or a insulator
Why is RNA necessary to act as messenger?