amirredzepagic10 amirredzepagic10
  • 03-08-2020
  • Chemistry
contestada

What is the concentration in ppm of 4 g of NaCl dissolved in 100 mL of water?

Respuesta :

dolapotoyosi04 dolapotoyosi04
  • 03-08-2020
1mL= 1g

That means that 100mL= 100g

Solute: 4g (smaller) + Solvent: 100g (larger) = Solution : 104g

PPM= solute/solution * 106
PPM= 4/104 * 106
PPM= 4.0769ppm
PPM is approximately 4.08ppm
Answer Link

Otras preguntas

The tittle of " the land of morning calm" was given to South Korea by______.​
Helppppp!!!! Yo (1)______ a la escuela todos los días y mis amigos (2)________ también. Luis, Marta y yo (3)_______al gimnacio por las tardes. Mi mamá(4) ______
A deck of 40 cards contains 20 blue and 20 red cards. Each color has cards numbered 1 to 20. Which events are independent? Choose all that apply.
A diesel engine lifts the 225 kg hammer of a pile driver 20 m in 5 seconds. How much work is done on the hammer? What is the power?
What do the story details reveal about Arturo?​
Why did the plant you put in freshwater stay fresh?​
a flexible but non elastic cord of strong collagen tissue attaching muscle to bone​
Help.....................
Find the value of r(q(-5)).
Can someone plssssss help me I need help on what is 2/7 divide by 7/8