eedithcortes92 eedithcortes92
  • 01-09-2020
  • Physics
contestada

If an object accelerates at 10 m/s2 for 4 seconds, how much will its velocity change by?

Respuesta :

muhammadolim
muhammadolim muhammadolim
  • 01-09-2020

Answer:

40 m/s

Explanation:

Acceleration formula: [tex]a=\frac{\triangle v}{t}[/tex]

Δv=at=10*4=40

Answer Link

Otras preguntas

what is the mathematical name for a can of soup.
767074 rounded to the nearest hundred thousand
what is 5,900 round to the nearest thousand
if y=-4 when x=10 find y when x=5
How did Benjamin Banneker uses Rhetorical strategies to argue against slavery?Be specific Thank you,
What is the x-intercept of the line with the equation  8x-1/3y=16
Are pansies monocots or dicots?
Search results for "2.3 times 6.9 and complete the problem 6.9 divided by 2.3! Answer the question: did you notice anything that connect these two problems?"
Why did the British Monarchy's believe that they had a right to tax the colonies in order to help finance the French and Indian War?
Tell the value of the underlined digit 17,874,000,000 the 1 is underlined