SmartCindy724
SmartCindy724 SmartCindy724
  • 01-09-2020
  • Physics
contestada

If a space probe moves 20 m in 4 s, how fast is it moving?

Respuesta :

victorbanjo1212 victorbanjo1212
  • 01-09-2020

Answer:

Speed =distance/time.

=20/4

=5m/s.

Answer Link
Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 01-09-2020

Formula: s = d/t

s = speed

d = distance

t = time

Solve using the values we are given.

s = 20/4

s = 5m/s

best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

Choose the words that can be used as a transition showing a conclusion SELECT ALL THAT APPLY But And Therefore This However Than Then
WRITE A PARAGRAPH ABOUT PRESSURE
3.78÷15=? Show the work please.
PLZ HELP DUE TODAY ILL GIVE BRAINLLY PLZ Write a paragraph about Vincent Van Gogh's Starry Night. Include a minimum of 4 words from the following list... COLOR
who got forza horizon 3 on xbox one
Vanya collects vintage albums. Each storage unit holds 16 albums. She gave 3 albums to her cousin as a graduation present. Which function shows the relationshi
Write this number in expanded form 36.91
How do I find the measure of angle H?
What is the inequality? Will give brainliest.
In the Constitutional Convention the delegates faced many disagreements about representation in congress. The delegates agreed on the Virginia Plan and the New