kap2134 kap2134
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

What is the mass, in grams, of a cube of copper that has a volume of 62.2 cm3?

Respuesta :

yugadrm2021
yugadrm2021 yugadrm2021
  • 02-09-2020

) Copper density= 8.96 g/cm³ Copper volume= 51.3c.m.3  Copper density = M/V8.96= M/51. M= 459.68g.m.

Answer Link

Otras preguntas

I couldn’t remember how to solve this problem, so I just took a guess based off of similar problems. I believe it is wrong because when you add up my two answer
The inside of the fallopian tube is ____________ the thickness of a single human hair.
help meeeeeeee please​
Stream systems that have a low sediment load and low velocity and flow over unconsolidated sediments form _____________ stream channels.
The use of eco-labels on products for the promotion of rational consumption of scarce resources is an example of _____ .
28 is 12 less than k. write an equation
Grace Peters spent $230 of her net income of $825 on food. What percent of her net income does the food represent? (Round your answer to the nearest tenth of a
Convert each equation to standard form show your work 1. y+5=3(x+3)2. y-3=-2(x+2)3. y-1=5/3(x-3)​
is buddhism a religion or a philosophy
The art of persuasive speaking or writing (though often regarded as lacking in sincerity or meaningful content). This is called: