acostawm
acostawm acostawm
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

what is the mass of 1 litter of liquid in grams, if the density of liquids is 13.6g/ cm^3

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 02-09-2020

Explanation:

1 L = 1000 cm³

m = ρV

m = (13.6 g/cm³) (1000 cm³)

m = 13,600 g

Answer Link

Otras preguntas

ANSWER THE 3/2 +19/17
Jill has 8 yards of cloth she wants to cut it into pieces that are 1/4 yard long How many pieces can she cut from the length of cloth
What is a City-State?
The perimeter of a rectangle is twice the sum of its length and its width. The perimete is 28 meters and its length is 2 meters more than twice its width. What
Mali faded under the rising power of _____. Kilwa Great Zimbabwe Songhai Ghana
What led to increased tension between the United States and Japan in 1937?
What is a organelle
Find the perimeter of the triangle shown using the Associative proprety. 4 1/2 in 5 1/2in 6 in
2 angles in a tringle add up to 115 degrees what is the size of the thrid angle #
What is the answer to the equation 3a-b=3 , a+3b=11 using the substitution method ?