Hflores11 Hflores11
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

If the density of a substance is d=2.1g/cm^3 what is the mass of 20.0mL of this substance

Respuesta :

linahamdan1980
linahamdan1980 linahamdan1980
  • 10-09-2020

Answer:

Explanation:

density = mass (g)/ volume (cm3)

    2.1 =   mass / 20 cm3

     mass = 42 g

be attention that each 1 ml =1cm3                    

Answer Link

Otras preguntas

Because the majority of the evening cable TV programs available dealt with violence and sex, the parents decided that the programs were for the children to watc
what group was successful in achieving its goals at the congress of vienna , nationalists conservatists liberals or anarchists?
How is the ecological system organized?
What is the factor of (2ab)(-5ab)
What type of reaction occurs when you strike a match?
The copper wire and bulb is connected in a series with 220 V electric supply. Why only an electric bulb glows where as the copper wire remains the same.Give REA
Bethany's dog eats 450 grams of food per day. How many kilograms does the dog eat in a week
Show that 9x^2-17x-85=0 give you solutions to 3 correct significant figures There are two possible answers for x
what is the negative of -1/3 and why??
Ratio equal to the ratio given 12:7