susanayaflor susanayaflor
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

What is the density of a copper blocks if it has a mass of 43.5 grams and a volume of 4.85 cm^3?

Respuesta :

slee04 slee04
  • 02-09-2020
8.97 g/cm^

D=m/v
D=43.5/4.85cm^3
D=8.97 g/cm^3
Answer Link

Otras preguntas

HISTORY HELP PLEASE!!!!!! Which term is incorrectly matched with a definition? appeal – asking a higher court to review a decision plaintiff – the party that
How many grams are in 1.3 decigrams?
Solve: 2(−n−3)−7(5+2n)
Would it be Hydroelectric?
A woman who is a carrier for hemophilia marries a hemophiliac man. What will be their children’s possible phenotypes?
write an equation of a line that is parallel to the line whose equation is 3x +7 =2x and passes throughout the point (2,6)
Solve for a. a-15=4a-3
How does Orwell use satire to support his purpose in this passage? - He uses parody to reveal the cruelness of communist leaders. - He uses ridicule to make fu
Given points A (1, 2/3), B (x, -4/5), and C (-1/2, 4) determine the value of x such that all three points are collinear
Why is implicit differentiation necessary in order to find derivatives of curves which do not represent functions? Come up with your own implicitly defined func