Arianarenee90 Arianarenee90
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

A ball rolls at a speed of 6cm/s. How far does the ball roll in 40 seconds ? ____cm

Respuesta :

isaacoranseola
isaacoranseola isaacoranseola
  • 08-09-2020

Answer:

240cm

Explanation:

Speed = 6cm/s

Time = 40 seconds

Speed= distance/time

6cm/s = distance/40seconds

Distance = 6×40

Distance = 240cm

Hence, in 40 seconds, the ball must have rolled the distance of 240cm

Answer Link

Otras preguntas

Choose the word that describes a person who is smart but in a sneaky way. A. Sharp. B. Cunning. C. Intelligent. D. Skillful.
A bottle of fruit juice is 800 milliliters. How many liters of fruit juice are in 120 bottles?
21.) Which best describes the antecedent in the sentence? Mr. Walker helped Larry with his Latin lessons, but he had to leave early. A. clear B. missing, unc
briefly describe Theodore Geisel's career in advertising
what is the largest prime factor of 34
the initial population of a town is 2600, and it grows with a doubling time of 10 years. what will the population be in 8 years?
who the famous artist in our time
15 is 70% of what number
Choose the word that describes a person who is smart but in a sneaky way. A. Sharp. B. Cunning. C. Intelligent. D. Skillful.
72 - (blank) + 20 = 70 what number is the blank