gissellmartinez gissellmartinez
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

Find the volume (in mL) of a substance that has a mass of 11.6 g and a density of 0.81 g/mL. Give your answer with two decimals.

Respuesta :

hfranke
hfranke hfranke
  • 02-09-2020

Answer:

14.83mL

Explanation:

11.6/0.81=14.3

Answer Link

Otras preguntas

3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
least number that has 2, 3, 4, as factors
What are abiotic factors of the enviroment lynx
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
Why does Louis XIV want to expand France's border?
Why does Louis XIV want to expand France's border?
A tree was chopped down and cut up in a local forest.The tree changed in shape.What kind of change took place?A.chemical changeB.physical change C.phase changeD