GabbiWebster GabbiWebster
  • 04-09-2020
  • Chemistry
contestada

What is the mass of 6.00 cm^3 of mercury, density = 13.5939 g/cm^3?

Respuesta :

julie005
julie005 julie005
  • 04-09-2020

Answer: 81.5634kg

Explanation:

Density=mass/volume

13.5939=m/6

make m subject of formula

m= 13.5939×6

m=81.5634kg

Answer Link

Otras preguntas

How long did mummification go for poor Egyptians?
find the difference: 7 7/8 - 3 1/4
What is HIV and the causes
what describes the solvent in any solution
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23 A pack of 4 toilet rolls costs £1.96 Which pack gives the better value for money? You must show all your working.
How is carbon dioxide obtained?
What is a tonal collage? We learnt it in school BUT  I can't remember.
whats Henry Hudson interesting facts?
how do I solve this proportion?
Alex makes ceramic bowls to sell at a monthly craft fair in a nearby city. Every month, she spends $50 on materials for the bowls from a local art store. At the