carloscristino88 carloscristino88
  • 01-10-2020
  • Physics
contestada

If you have a gold brick that is 2.0 cm by 3.0 cm by 4.0 cm and has a density of 19.3 g/ml, what is
its mass?

463.2 g/ml

0.804 kg

0.804 g

460 g

Respuesta :

ijustwannagotolunch
ijustwannagotolunch ijustwannagotolunch
  • 05-10-2020

Answer:

the mass is 460 g

Answer Link

Otras preguntas

Common location of elastofibroma
Meiosis and sexual reproduction each lead to variation in the genetic make-up of every person. Explain how meiotic events, random fertilization, independent ass
The Japanese attack on Pearl Harbor enraged Americans primarily because
The first economist was:​
please help will mark brianliest
find three rational numbers between -3 and -2​
Correct the seven fragments in the paragraph below. Attach each fragment to the sentence that comes before or after it, or make whatever other change is needed
Rewrite the proportion 7:21 = 3:9 as a proportion using fractions. O A) 7/21 = 3/9 OB) 7/21 = 9/3 OC) 21/7 = 3/9 OD) 7/9 = 3/21
Determine which of the following graphs is the graph of 8x + 9y = 72.
Anyone pls? will mark brainly need asap