torialexis1119 torialexis1119
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

A reaction of 12.640 g of copper oxide with 0.316 g hydrogen
produces 2.844 g of water and Xg of copper X = _g

Respuesta :

xcfgvhbjnkml xcfgvhbjnkml
  • 02-10-2020

Answer:

x = 10.2g

Explanation:

CuO + H2 --> H2O + Cu

12.640 g CuO/ 79.55g =0.16 mol

0.16 mol CuO x 1 mol of Cu = 0.16 mol Cu

0.16 mol Cu x 63.546 g = 10.2g of Cu

Answer Link

Otras preguntas

Doctors know the cause of passive aggressive behavior
Why is zero important
lakukan observasi tentang pengiriman TKW ke luar negeri, bagaimana prosedurnya dan bagaimana kualitas yang dibutuhkan
how long will it take for my dad to come back
Justin rented a truck for one day. There was a base fee of $14.95 , and there was an additional charge of 78 cents for each mile driven. Justin had to pay 109.3
7) Remus earns $.15 per unit for the work he does. For all units he produces in a week, over 1,000, he receives $.20. What were his weekly earnings if he produc
A kayak is originally priced at $329.95. It is now 33% off. What is the price of the kayak now? Your answer 2 points
Whats 1+1 becase me mommy wants me to nnow
What is the largest whole number x can be if 8+x is lager than 2x
What is the largest whole number x can be if 8+x is lager than 2x