falnaseer
falnaseer falnaseer
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

PLEASE HELPPPPPPPP
What is the average velocity of a train that goes 86 km in 1.3 hours?

Respuesta :

yubebati
yubebati yubebati
  • 02-10-2020
The answer is:

V = d/t d = 86 km t = 1.3 hrs

V = 86 km/ 1.3 hrs

V = 66.15 km/ hrs

I hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

why did the immigrants come to America in the 1800sA.to fill new jobs in agriculture B.to mine for silver and gold C.to work in factories D.to settle on the Mis
Simon tosses a coin 20 times. The coin lands heads up 7 times. Based on these results, how many times can Simon expect the coin land heads up in the next 100 to
How can a writer use ethos’s to convince an audience?
3x+5y=2 and 9x+11y=14 equals
Why does it matter if the exponent is in the parentheses?
Linear Programming HELP!! must answer both questions for brainliest and explain your answer.
Identify the correct verb. The most prominent feature of the memorial (is, are) nineteen lifelike soldiers in patrol formation. is are
What type of operating system allows two or more programs or apps to reside in memory at the same time? a. multiprocessing b. multiuser c. preemptive multitaski
A printer prints 28 photos in 8 minutes.  How many minutes does it take to print 21 more photos?
I’m what ways are the roots and stems of a plant alike and different?