muffy315
muffy315
03-10-2020
Chemistry
contestada
how many moles of water are in 0.340 g of water?
Respuesta :
zaynah29cfc
zaynah29cfc
03-10-2020
Answer: 0.018 recurring?
Explanation:
moles = mass/mr
H20 = 2 + 16 = 18
0.340/18 = 0.018
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 23+ )
Otras preguntas
The mass of a metal ball was 20.350 g. The volume of the water in a 25 mL graduated cylinder was increased from 16.05 to 17.90 mL when the metal ball was placed
If the energy of the reactants is less than the energy of the products, what kind of reaction is it.
Solve for x 8-2x=-12 PLEASE HELP WHAT IS X
y=-3x-8 how is this graphed
Joe was looking through a numeric puzzle book and found the following puzzle. The sum of two numbers is two. The difference of the two numbers is also two. What
Simplify the following:
The sum of 13 and 3 times a number is 31. What is the number?
2. All objects contain both what and what charges.
Which answer is an equation in point-slope form for the given point and slope? point: (7, 4); slope: 6.
If the female monster's genotype is Cc, what kind of tail does she have? straight or curly?