tfv9nzcn26 tfv9nzcn26
  • 02-11-2020
  • Chemistry
contestada

Determine mass in grams of 40.0 moles of Na2CO3

Respuesta :

jonasunderwood
jonasunderwood jonasunderwood
  • 02-11-2020

Answer:

40 moles of Na2CO3 has the mass of = 105.98×40 = 4239.2 grams = 4.2392 kilograms.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How were traders able to reach the markets of Axum? the Indian Ocean, the Atlantic Ocean, and the Red Sea the Indian Ocean, the Red Sea, and the Nile River t
What is the slope of a line that is perpendicular to a line whose equation is -2y=3x+7 Enter your answer in the box.
Please explain!! 20 points and I will mark brainliest
During the Enlightenment, people began to the way their governments functioned.
Given f(x) = 17-X^2, what is the average rate of change in f(x) over the interval [1, 5]?
-8m+14+9m=-5 what does this simplifies to
2. The store had a sale of $15 per book. how many books could you buy with $90​
Which graph represents a reflection of f(x) = 2(0.4)x across the y-axis?
When you are reviewing the style of an essay, what are you looking for? A - Correct use of capitalization B - Clear organization of ideas C - Correct punc
Plz help 20 points answers