mrskeepitplayaaaa mrskeepitplayaaaa
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

calculate the acceleration of a bus who speeda changes from 6 m/s to 12 m / s over a period of 3 seconds

Respuesta :

SirSavien SirSavien
  • 02-11-2020

Answer:

2 m/s2

Explanation:

Using the first of the kinematic equations, v=v0+at, you can say that v = 12, v0 = 6, and t = 3, So

12 = 6 + 3x

Solve for x and you get 2 m/s2

Answer Link

Otras preguntas

3ax-n/5=-4 solve for x
what integer does the square root of 18 lie between
0.4 greater or less than 0.036
If there are 36 performers in a dance recital. The ratio of men to women is 2:7. How many men are in the dance recital ?
Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar . She adds 5 groups. What numbers does she say?
If there are 36 performers in a dance recital. The ratio of men to women is 2:7. How many men are in the dance recital ?
What is the estimate for 200,629+28,542
What happened after Canada advertised free land in European newspapers in the late 1800s and early 1900s? a. Immigration decreased. b. Immigration increased. c
How can I fill do this problem?10x2 tens=_______ones=______
Ten pints of 15 % salt solution are mixed with 15 pints of 10 % salt solution. What is the concentration of the resulting solution?