alexiasaleen08
alexiasaleen08 alexiasaleen08
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

A sound wave, with speed of 340 m/s has a frequency of 17,000 Hz. What
is the wavelength of that?

Respuesta :

pfellas
pfellas pfellas
  • 03-11-2020
Wavelength = speed / frequency = 340 / 17000 = 0.02 m
Answer Link

Otras preguntas

20 PTS+BRAINLIEST 8th Grade Simple quadratic equation- answers for points will be reported :) equation: -7x+6= x squared-7x
i need this 4 questions solved plsssss ​
Evaluate. -|a+b| 2-c when a=1 2/3 b=-1 ,and c= -3 Enter your answer as a simplified fraction in the box.
which best describes series​
find the slope of the line on the graph write your answer as a whole number or a fraction not a mixed number or decimal
I’m having trouble understanding how to solve this someone please help ASAP thank you! Use the Law of Cosines to solve the problem. You must solve for BC first
can someone please help mee
Find x and Y pls help
8TH GRADE GEOMETRY:100 POINTS+BRAINLIEST: Please answer the question and explain how you did it. Also, please tell me what a "radii" is. Any absurd answers for
Which of the following statements are true about the angles in the figure? Select all that apply. O ZX and ZZ are vertical angles. OZX and Y are a linear pair.