ryanpilgrim89 ryanpilgrim89
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of a baseball moving at 10 m/s that has a mass of .5 kg?

Respuesta :

jeremiahkevinm
jeremiahkevinm jeremiahkevinm
  • 03-11-2020

Answer:

25J

Explanation:

Given that,

  • velocity = 10 m/s
  • mass = 0.5kg

Kinetic energy = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × mass × velocity²

                        = 0.5 ×0.5 ×10²

                         = 25 J

Answer Link

Otras preguntas

Help me.. Finish the thoughtHere are the meanings of the italicized wordsdisgruntled- Discontented;resentfulcongenial- Friendly; having a pleasant disposition.
what is the answer to the problem 25/5
How should 0.0000497 be expressed in proper scientific notation?
what was one rusult from the deafeat of the armada sent by spain
what is 9(m+4)=7m ?? 50 points and brainliest for anyone who can answer im short on time and need this done oof
Historically, what has been the policy of most countries regarding indian languages in latin america?
what is the prouduct of 1 1/2 -1 1/4
The temperature outside is 12 Celsius, overnight the temperature drops 15 degrees. What is the temperature now?
How can i determine the unit rate from a graph?
Which point of view would you use to speak as though you were one of the characters in the story?