alannahdrumheller alannahdrumheller
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

a car is moving 18m/s to the east. if it takes the car 5 seconds to reach a velocity of 19 m/s to the east, what is its acceleration?

Respuesta :

voreussetze voreussetze
  • 03-11-2020

Kinematics

First Velocity (Vf) = 18 m/s

Last Velocity (Vl) = 19 m/s

time (t) = 5 seconds

acceleration = ______?

Answer :

Vl = Vf + a × t

19 = 18 + a × 5

19 - 18 = 5a

1 = 5a

1 / 5 = a

0,2 m/s² = a ✅

Answer Link
myvixwkaua
myvixwkaua myvixwkaua
  • 05-03-2021

Answer: 0.2 m/s^2 east

Explanation:

A PE X

Answer Link

Otras preguntas

Which room is least likely to be targeted in a terrorist attack?.
PLEASE HELP FIND DOMAIN AND RANGE WILL GIVE BRAINLIEST
Which of these is a fact? Press enter to interact with the item, and press tab button or down arrow until reaching the Submit button once the item is selected A
Indicate, for each pair of functions (a, b) in the table below, whether a is ο, ω or ɵ of b. Assume that k ≥ 1, ɛ > 0 and c > 1 are constants. Write your
HELP asap 1 MIN The difference between a tanka poem and a cinquain poem​.
write the first five multiples of 6 and 8?​
Find the area of the quadrilateral DEFG.
In what way was the First and Second Continental Congress's similar?
What role have plate tectonics played in the formation of the earth's surface?
5,873 Х 4. 5,000x4= 800x4= 70x4= 3x4= + I’m lost I just want the answer pls help me I only want the answer I need this done before tomorrow and I really need he