bangrizzo bangrizzo
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

If you have a density of 5 g/mL and a mass of 2.5 g, what is the volume?

Respuesta :

cam3933
cam3933 cam3933
  • 03-11-2020
Density = Mass/Volume
2.5 g/ml = 5g/Volume
Volume = 5g/(2.5 g/ml)
= 2 ml
Answer Link

Otras preguntas

A scientist in which field would be most likely to study changes in mood with age?
The "Four C's of Credit" are
Need this asap ill mark brainliest Think of some examples of informal writing or a conversation you can recall well. Describe how clearly they express a unified
Find the sum of A and B: A=5+7i, B=7+4i
Need help!!! This is due November 2nd.
Which of the following federal agency is most closely involved in workplace safety for both healthcare facilities as well as other types of work environments? O
What is the focal length of concave mirror that magnifies , by a factor of +3.2 , an object that is placed 30cm from the mirror?
Give brainiest to best answer !!!!!Would you recommend TV on demand service to other non-users? Explain your reason Tv on demand(Stan and Netflix)
the graph of function f is shown above. if g(x)=x^2/f(x) what is the value of g'(1)?​
The height of a triangle is 2cm more than the base of the height is increased by 2cm while the base remains the same the new area becomes 85.5cm^2 find the base