bmckinnon2268
bmckinnon2268 bmckinnon2268
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

What volume (mL) of 0.2173M NaOH is required to titrate 50.00mL of 0.2980M HCI?

Respuesta :

lavenderlillacs25 lavenderlillacs25
  • 01-12-2020

Answer: 68.6 mL

Explanation:

We need to use the equation M1V1=M2V2. Molarity's units are in L so we need to convert the 50 ml into L (divide by 1000).

.05(.298)=(x)(.2173)

x = .068 L

to convert to mL we multiply by 1000

.068*1000=68.6 mL

Answer Link

Otras preguntas

who is the winner in unaticipated increase in real interest rates?
Two students were given the expression shown. They were asked to take a common factor out of two of the terms. Use the drop-down menus to complete the statemen
What is the area of a figure 3cm 7cm 7cm
Use the net to find the surface area of the prism.
Choose the items that CORRECTLY describe the internment camps of World War II?
Solving Rational Equations. LCD Method. Show work.[tex]\frac{2}{5x} +\frac{7}{2x} = 1[/tex]
what is the common ratio of the geometric sequence pt.1​
What is the inverse of y = 3x + 9? A. y= 1/3x - 3 B. y = 1/3x + 9 C. y = -1/3x - 3 D. y = 9x + 3
Easy 15 points! What makes a good city? What would make the perfect city block? Describe this city. Describe the perfect block. (In 7 senescence at least)
Savings increased from $ 500 to $750