jaydagarza86 jaydagarza86
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

How many moles are in a 111.5 gram sample of sodium chloride, NaCl?

Respuesta :

Sentient
Sentient Sentient
  • 01-12-2020

Answer: 1.91 moles

Explanation:

First you want to find the molar mass of NaCL

Na = 22.99g  Cl = 35.45g

22.99g + 35.45g = 54.44g

Then divide 111.5g by 54.44g and this will give you moles.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP 13 POINTS
4x – 2y=-1 -4x + 4y = -2
What is thepreterit tenseof "abordar" inthe "ustedes"form?A. AbordasteisB. AbordamosC. Abordaron12 points for RIGHT answer​
3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
Using observation and assessment data to make decisions is A. an ongoing process. B. something you do once a year. C. a way to know what works for all ch
What are the first four terms of the sequence represented by the expression n(n – 2) – 3? A. –5, –2, 1, 4 B. –4, –3, 0, 5 C. –3, 0, 3, 6 D. –2, 0, 2, 4
What event led to the communist control of Russia
Round 3.255 to the nearest hundredth.
what are reactants in chemical equations? What are the Products​
A negatively charged object has?