crene55 crene55
  • 01-12-2020
  • Physics
contestada

If the 50 kg object slows down to a velocity of 1 m/s, how much kinetic energy does it have?

Respuesta :

kaitzekos
kaitzekos kaitzekos
  • 01-12-2020

Answer:

KE = 25

Explanation:

KE = 1/2 m v^2

KE = 1/2 (50) (1)

KE = 25

Answer Link

Otras preguntas

Write the ratio in three different formats: to , , and . Carlos biked 24 miles and ran 6 miles. Write the ratio of the distance Carlos biked to the to
1. During World War I, the increase in home gardens was an example of which of the following? A. campaigns to overcome shortages caused by ships being sunk B. c
66 2/3 as a percentage
List Senator Taft's criticisms of the New Deal?
What forces have contributed to the growth of the global economy?
Which substance can not be decomposed by a chemical change? (1) AlCl3 (3) HI (2) H2O (4) Cu
what are two different numbers that round to 9.2 when rounded to the nearest tenth
topic sentence about venus
The volume of a cube is 1000cm3. Find: A) the length of one edge B) the total surface area in cm2
In which substance does chlorine have an oxidation number of +1? (1) Cl2 (3) HClO(2) HCl (4) HClO2