katelynklotz katelynklotz
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

1. distance = 10 m
time = 2 s
What is this object's speed?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-12-2020
Speed = distance/time
10m/2s = 5m/s
The speed is 5 m/s
Answer Link
ggloriv
ggloriv ggloriv
  • 01-12-2020

Answer:

5m/s

Explanation:

2s ÷ 2 = s

10m ÷ 2 = 5m

5 meters per second or 5m/s

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate -23 - (-21) + (-4) +25
Is the expression 3/4a (16b + 24) equivalent to 12ab + 18a? SHOW YOUR WORK
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLEST!! I only have 5 minutes!
What kind of seeds should farmers plants in order to grow giant pumpkins,and why is this important?
an egg is Free Falling Down from a nest in a tree (neglect air resistance)​
Why might video games increase creativity while the use of cell phones, the internet, or computers do not?
A for-profit institution that works with the general public to open and manage savings accounts is known as a(n). A. commercial bank B. savings bank C. credit u
30 POINTS!!!! I need help writing a 5+ sentence summary about this passage!!! Benefits of Biotech in NC North Carolina is an attractive terrain for bi
How do I do molarity equations?
1. How is poetry a story? 2. How are poetry's unexpected? 3. How are poetry's unique? 4. How are poems dramatic?