pinky8863995 pinky8863995
  • 02-12-2020
  • Social Studies
contestada

A 7.5 N force is applied to a football, generating an initial acceleration of 152m/s . Calculate the mass of the football.

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 07-12-2020

Answer:

The mass of the football is 0.049 kgs.

Explanation:

[tex]f \: = 7.5[/tex]

[tex]a \: = 152[/tex]

We know,

[tex]f \: = \: ma[/tex]

So,

[tex]m \: = \: \frac{f}{a} [/tex]

[tex]m \: = \frac{7.5}{152} [/tex]

[tex]m = 0.049[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What were the reasons for the failure of the League Nations?
A curved section of roadway is in the shape of a circular arc of 410-m radius. The curved section is horizontal, not banked. The coefficient of friction for tir
Describe a pattern in the sequence of numbers. Predict the next number. 1) 1, 2, 6, 24, ___ 2) 0, 3, 8, 15, 24, ___
State whether the following statements are true or false. Justify.(i) For an arbitrary binary operation * on a set N,  a * a = a ,  for all a * N.(ii) If * is a
find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3
simplify (1/x) + (1/(x+h)
find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3
graph y=3sinx and y=sin 3x on the same axes. label the graph of each function.
Which ancient civilization is associated with the Twelve Tables, an extensive road system, and the poets Horace and Virgil?
how do u find the area of a triangle