colbykey15 colbykey15
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

An object starts at 11 m/s with an acceleration of 12 m/s? What is its velocity after 4.5 seconds?

Respuesta :

furw
furw furw
  • 03-12-2020

Answer:

65 m/s

Explanation:

v=v0+at <=> v = 11 + 12 t ∧ t = 4.5 s <=> v = 11 + 12×4.5 <=> v = 65 m/s

Answer Link

Otras preguntas

List at least three features shared by the various popular diet plans discussed in this section
Describe the effects of latic acid on performance
Which of the following government actions had the greatest impact on promoting racial equality in housing
THE BRAINLIEST ANSWER One of the main economic goals of the African Union is to A) promote peace and security on the continent. B) unite all member nations und
Order the numbers 0.64, 2/3 , 65%, and 7/10 from least to greatest.
Which is government by a hereditary sovereign with complete control? monarchy oligarchy democracy theocracy?
Which statement supports the author’s main claim?
What happens to the area when the perimeter of square efgh efgh is doubled? explain.answers?
A 5.0-m-diameter merry-go-round is initially turning with a 4.0 s period. It slows down and stops in 20 s. What is the angular acceleration as it stops.
The point within earth from which earthquake wave energy radiates is known by which of the following terms?