yeetyeetman83737 yeetyeetman83737
  • 03-12-2020
  • Chemistry
contestada

14) How many molecules are there in 9.34 kg of water?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer:

Water has 18 grams per mole so 9 grams is 0.5 moles of water. There are 6.022* 10^23 molecules in a mole. Each water molecule contains one oxygen and two hydrogens.

Answer Link

Otras preguntas

Chemical transmitters can stimulate any receptor site to initiate an action.
Divide 33 photos into two groups so the ratio is 4:7. How do you properly write the answer? 4 7 4 7 4 7 4+4+4=12 7+7+7=21 12+21=33 Is th
why is 743 a prime number
whats 168,356 rounded to the nearest ten thousand
what is 28.09 rounded to the nearest tenthvis
Chiang picked 12 apples. She gave 1/6 of the apples to each of her 5 friends. How many apples did each friend get?
Is 4.32 as a mixed number 4 32/100?
what happened to the loyalists property after the revolutionary war was over
A bank receives 3,450 $100 bills and puts them into stacks of 75 bills each. How many stacks are there?
R(p)=-1/2p^2+1900p at what prices p is revenue zero?