travoisbuggin travoisbuggin
  • 03-12-2020
  • Chemistry
contestada

A student applied a force of 200 N to push a box 15 m down the sidewalk. Given the formula. W = F xd, how much work has
been done?
O 30 J

Respuesta :

pentium2004
pentium2004 pentium2004
  • 03-12-2020

Answer:

3,000 J

W = f x d

W = 200 x 15

W = 3,000 J

Answer Link

Otras preguntas

William earns a base salary of $150.00 every week with an additional 12%, commission on everything he sells. If William sold $6050.00 worth of items last week,
why and how do rivers change
The sugar and stamp acts created incentives for which groups to engage in collective action
How does amendment 2 of the bill of rights reinforce amendment 1?
If your is activated you will feel at ease
what is -5/12 ÷ (-15/16)=
What do you add to 31/4 to make 8
consider a rabbit that is at x=8.1 m a t=0 and moves with a constant velocity of -1.6 m/s. what is the equation of motion for the rabbit?
The danger associated with the abuse of a vehicle is compared to the danger of _____
If you drove 324 miles on 16 gallons of gasoline, what is the simplified ratio of miles to gallons