Arianamexicano22 Arianamexicano22
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

what is the kinetic energy of a 5 kg object moving at 4 m/s

Respuesta :

lora59
lora59 lora59
  • 03-12-2020

Answer:

40

Explanation:

rule: K.E = 1/2 m×v^2

1/2 × 5 × (4)^2= 40 joule

Answer Link

Otras preguntas

Tommy stands on a diving bored that is 4 feet above the pool’s surface. He dives and touches the bottom of the pool, which is 12 feet below the pool’s surface.
Find x and y plz help me show work​
HELPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!HELP MEEEE!!! ILL GIVE U BRAINLIEST Question; a = 2, b = -4, c = 7, and d = -3 Evaluate c + d[(ac + b)/(d-a)] + c
The HCF of a and b is 1 find LCF of them​
China has recently discovered many new __________ fields in the East China Sea and the South China Sea. A. oil B. coal C. mine D. natural gas Please select the
PLEASE HELP!!! Find an equation for the straight line that passes through the point (2.3) and is parallel to the line x = 4.
How does Shakespeare use figurative language to talk about deatg
16. Under what empire was the Taj Mahal constructed? O A. The Byzantine Empire O B. The Ottoman Empire O C. The Mughal Empire O D. The Safavid Empire
i need help What is the measure of the unknown angle? Image of a full circle divided into two angles. One angle is fifty degrees and the other is unknown