dirgoperadiego2395 dirgoperadiego2395
  • 03-01-2021
  • Physics
contestada

Release an object from a distance of 2 meters. If the object reaches the ground at a speed of 20 m / s. Find the acceleration of the object?

Respuesta :

ChizuruChan
ChizuruChan ChizuruChan
  • 03-01-2021

Applicate formula:

Vf² = Vo² + 2ad

Clearing a:

a = (Vf² - Vo²) / 2d

Replacing:

a = ((20 m/s)² - 0 m/s)²) / 2 * 2 m

a = 400 m²/s² / 4 m²

a = 100 m/s²

The aceleration is 100 m/s²

Answer Link

Otras preguntas

how would u solve these questions?
Consider the inequality -5(x+7)<-10. Write and inequality representing the solution for x
what is the answer to2x+3=7
Spinner A and Spinner B have 4 color choices each: grey, orange, blue and yellow. What is the probability of getting a Blue and Grey combinations? HEEEEELLLPP!!
What explanation does science give about how the mouflon found on an island in the indian ocean were able to maintain their genetic diversity under extraordinar
Find the simple interest earned to the nearest cent for each principal, interest rate, and time. $750, 7%, 3 years
Un Poema con las palabrars las sig máxsteelJúpiter y hola
GRAe Method Practice Qnb aut of the data below stspent studying affects quiz seorei Make sure ALL the requiremetne graph paper to make a LINE raprChart all data
PLEASE HELP BRANILIEST ANS TO WHOEVER DOES
if 1 yard= 3 feet and 1 mile= 5280 feet how many yards are in 4 miles