jmworsley53
jmworsley53 jmworsley53
  • 04-01-2021
  • Biology
contestada

A baseball is thrown a distance of 50 meters. What is the speed if it takes 2 seconds to cover that distance?

Respuesta :

mekaiferguson mekaiferguson
  • 04-01-2021
It’s 25 meters per second because 50/2=25
Answer Link
sandymiguel01
sandymiguel01 sandymiguel01
  • 04-01-2021

Answer:

25 m/s

Explanation:

speed=distance/time=50/2

Answer Link

Otras preguntas

-6u-6y=66 2v+4y=-32 v=. Y=
What issues present the most pressing problems for Canada? -high unemployment -lack of natural resources -low standard of living -outdated agricultural system -
Increase £1.20 by a quarter(1/4)
Georgia Governor Eugene Talmadge was against the New Deal programs in the 1930s. He believed that by hard work and thrift alone a person could master his or her
How do I solve 28=64-9x^2 using square roots?
what is the equivalent expression for (24a+56b)
Is new york city a rural, urban or suburban community?explain.
Which best describes a centromere?
is 25 a perfect cube
-6u-6y=66 2v+4y=-32 v=. Y=