cat7770
cat7770 cat7770
  • 04-01-2021
  • Social Studies
contestada

what is the distance of an object traveling with a a speed of 10 m/s in 2 seconds

Respuesta :

s1749774
s1749774 s1749774
  • 01-03-2021

Answer:

5 m/s.

Explanation:

I dont know if thats meters or miles. But its 5.

Answer Link
chloerx
chloerx chloerx
  • 21-03-2021

Answer:

It’s 20m

Explanation:

D= S x T

10m/s x 2 sec = 20m

Answer Link

Otras preguntas

a poem of a wife insulting his husband because he said she doesn't look good today (needs to be very wordy and in formal and shakesperean format) MUCH APPREACI
جس کا کام اسی کو ساجے اخلاقی کہانی
What is x in 30x + 7=9
x+ 2y+ z=4, 2x-y +4z=-8, -3x+ y-2z =-1
8 7/8 + (7 5/6 − 2 1/3)
The above figure is a special trapezoid. Explain the relationship between the m∠B and m∠C.
solve for (x): First, let’s find the discriminant ((b^2 - 4ac)) to determine the nature of the solutions: Coefficient of (x^2): (a = -1) Coefficient of (x): (b
a poem of a wife insulting his husband because he said she doesn't look good today (needs to be very wordy and in formal and shakesperean format) MUCH APPREACI
3x2-42x-91 in vertex formula
Find the exact values of x and y