tomstringfellow05
tomstringfellow05 tomstringfellow05
  • 01-02-2021
  • Chemistry
contestada

80g of calcium reacts with water to form 114g of calcium hydroxide and 2g of
hydrogen.
2 Ca + 2 H0+2CaOH + H,
What mass of water was used in this reaction?​

Respuesta :

plamid04
plamid04 plamid04
  • 01-02-2021

Answer:

31g

Explanation:

80g(Ca)+m(H2O)=114g(CaOH)+2g(H2)

the total mass of the prodicts doesn't change throughout the process

80g+m(H20)=116g

m(H20)=31g

Answer Link

Otras preguntas

1/3 ÷ 2 = ? please help me!
33 1/3 percent of 600
What nationality were the Boers? 1 29 Portuguese Dutch
The Red Power movement of the late 1960s and early 1970s received little to no attention by the U.S. government and press. a. True b. False
what does n + 4n- 22=5 k equal?
What is the volume of this cylinder? (Use π = 3.14.) A. 703.36 cm3 B. 175.84 cm3 C. 50.24 cm3 D. 354.68 cm3https://static.k12.com/calms_media/me
Which word does not include the idea of sound? a. contiguous b. resonate c. sonic d. vociferous
a dynasty is a succession of rulers from the same family or line. true or false
A bag contains 16 green marbles, 12 red marbles, 15 white marbles, and 7 black marbles. What is the probability of drawing a green marble out of the bag? A.
What is the meaning of the idea of federalism