allysonkriscourtney allysonkriscourtney
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

what is the total distance traveled by a bike rider who rides for three hours at 40 km/hr and then two more hours at 50 km/hr?

Respuesta :

fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

220 km

Explanation:

3 hours at 40 km/hr

40 km = 1 hour

40 km times 3 = 120 km

2 hours at 50 km/hr

50 km = 1 hour

50 times 2 = 100 km

Total distance

120 km + 100 km = 220 km

Answer Link

Otras preguntas

the following are all ____________ of Gothic literature: a castle or ruined buildings which are sinister or melancholy, dungeons, underground passages, crypts,
What does (2x)*5 equal?
1. What is the biggest potential benefit that we can see from genetic engineering? Why? 2. What is the biggest potential problem that this type of activity coul
what was the most common role for women in the sumerian society
True or False: You should only use your mirrors to see behind you when parallel parking.
a DVD priced $17.50 cost $18.81 after tax. what is the percent if sales tax
What is stage 3 of photosynthesis called?
A client comes into the emergency room (er) after hitting his head while playing basketball. he is alert and oriented. which is a priority nursing intervention?
Nicole pays $15.20 for a pack of 8 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
the shape of carbon tetrachloride molecule is called