roseguerrero roseguerrero
  • 02-02-2021
  • Chemistry
contestada

how many moles are there in 67.2 grams of h2

Respuesta :

ihlester
ihlester ihlester
  • 05-02-2021

Answer: 33.3 moles

Explanation: 67.2 g H2 = 67.2/2.016 = 33.3 moles

Answer Link

Otras preguntas

What is the sales rate for 5% of $50
2*10^30/1.4*10^27 and round it to the nearest tenth
A restaurant has two pastry ovens. When both ovens are used, it takes about 3 hours to bake the bread needed for one day. When only the large oven is used, it t
All living things are either Eukarya, Bacteria, or Archaea. These three broadest categories in the classification of life are called _______.
Clarence brought 5 rolls of color film and 4 rolls of black - and - white film for his camera for a total of $24.00. The black - and - white cost $1.50 per roll
Douglas wants to draw a circle graph showing the favorite colors of his friends. When he polled his friends asking each their favorite color, 25% of his friends
The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
how do I solve 9 1/9 - 5/6
what is the ordered pair solution for;x + 2y = 53x - y = 1
Please help me solve the equation3x+10y=487x+4y=54