synfulvibez synfulvibez
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

An object travels 20 m in 10s What is its speed?

Respuesta :

deborahosilaja
deborahosilaja deborahosilaja
  • 02-02-2021

speed=distance/time

distance=20m

time=10s

speed=?

speed=20×10

speed=200m/s

Answer Link

Otras preguntas

Organic matter is essential in soil for it to be able to produce vegetation. What roles do organic matter play in making soil viable? Select all that apply. 1
Read the excerpt below and answer the question. What, are you crossing of yourself? Well, use that trick no more I would advise you. (scene 7, lines 72-73). Wh
Look at polygon WXYZ and its reflection.If WZ is 7 in. long, what is the length of W'Z' ?square root of 5 in.4 in.7 in.6 in.
40 points 3 questions !! From The Glass Mengerie. 1) In what ways is Jim different from the Wingfields 2) What does the end of the play say about Jim’s charact
Can some one find the area and perimeter?? Please!!!
Please help me out.........
Please help me out please
Question 18. A population of students in a summer program for students in grades kindergarten to grade 8 is surveyed. Which statement demonstrates sampling vari
How many liters of oxygen are required to react completely with 1.2 liters of hydrogen to form water? 2H2(g) + O2(g) → 2H2(g)
what is the graph of 3y-5x<-6?